національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Оглядова екскурсія "Тарас Шевченко у Києві"

Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка має довгу і славну історію. Розташований він у самісінькому центрі Києва, на колишньому Козиному болоті (провулок Шевченка, 8а), у будинку рядового чиновника Івана Житницького, що став 1846 року тимчасовою оселею Тараса Шевченка. Рік, прожитий поетом у «садами повитому, тополями увінчаному» Києві, став чи не найщасливішим у його житті – рік волі, творчості, натхненної праці, мрій і сподівань.

Шевченків Київ починається передусім з Козиного болота, з цієї хатини.

Дивовижна доля випала будинку Житницького: споруджений 1835 р., він пережив багато перипетій історії. Багато бачила садиба, стара 200-літня шовковиця за довгі роки. Освячений іменем Кобзаря, будинок вцілів і все пам’ятає, бо його берегли небо і люди. 10 листопада 1928 р. тут офіційно відкрито Будинок-музей Тараса Шевченка. Сучасна експозиція висвітлює київський період життя поета.

 Святим і великим називав Тарас Шевченко місто своєї любові Київ. Вперше побачив його ще дитиною, тричі приїздив він із Петербурга в Україну і щоразу бував у древньому місті. У будинку на Козиному болоті поет поселився навесні 1846 р. разом із двома приятелями – поетом Олександром Афасьєвим-Чужбинським та художником Михайлом Сажиним. Пройдемо затишними кімнатами музею і перенесемося в Шевченків Київ: в деталях інтер’єру міщанської садиби середини ХІХ ст., у рідкісних гравюрах, книгах, документах…

Ось кімната, де жив Тарас Шевченко. Тут він працював, творив, звідси виїздив у відрядження за завданням Київської археографічної комісії, сюди часто приходили друзі, однодумці поета, зокрема студенти, викладачі Київського університету, кириломефодіївці. На столі – книги, особисті речі поета: керамічна підставка під чорнильницю, вороняче перо, олівець, ручка з металевим пером, баклажок, люлька. У цій кімнаті проходили щасливі дні перебування Тараса Шевченка у Києві. Чи не найліричніші балади Т.Шевченка «Лілея» та «Русалка» написані саме тут влітку 1846 р.

 У мансарді, двох невеликих кімнатах під дахом цього будинку, Тарас Шевченко та Михайло Сажин обладнали свою художню майстерню - тут кипіло творче життя. Можна побачити етюдник та складаний стільчик Тараса Шевченка.

Шевченко і Сажин, натхненні величною красою природи та пам'ятками архітектури Києва, захопилися ідеєю «змалювати усі найприкметніші краєвиди» міста. Лініями, барвами, пензлем освідчувались художники у любові до древнього міста - експонуються «київські» акварелі і сепії Тараса Шевченка та Михайла Сажина, справжні шедеври пейзажу. Подивімося на тогочасний Київ очима митців.

Найбільше зворушують меморіальні речі: різноманітне малярське та гравірувальне приладдя Тараса Шевченка, його парусиновий костюм, сорочка часів заслання, сорочка, подарована йому сестрою Яриною, письмове приладдя, кавник…

Щоб причаститися до творчості Кобзаря, щоб відчути його Київ, сюди, до Шевченкової оселі, ведуть дороги з усіх світів.

 

Тривалість екскурсії – 45 хв.

Вартість екскурсії для всіх категорій населення – 60 грн. (група до 15 осіб).

Індивідуальні екскурсії за Вашою заявкою у зручний для Вас час.

Замовлення за тел. (044)278 35 11, e-mail budynok_shevchenka@ukr.net