національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Тематична екскурсія "Київ на гравюрах ХІХ століття"

У Києві впродовж століть майстри пензля і різця різних національностей створили багатий літопис міста. Київ 19 ст. широко представлений у т.зв. «видопису», що з`явився під впливом венеціанської ведути. Твори «видописців» цінні тим, що в них майже із протокольною точністю зафіксовано образ Києва.

Основу багатої колекції гравюр музею складають твори за малюнками художників: М. Закревського, М. Сажина, В. Тімма, М. Брезе, І. Панова, Н. Орди і Р. Рачинського та ін. Гравюри виконували О. Ланге, Й. Цеглінський, Й. Шелковников, О. Мюнстер, Р. Гаммершмідт, М. Фаянс, Р. Гундризер, Ж. Лемерсье, Й. Ляуфер. Найбільше в музеї гравюр за малюнками М.Сажина.

Ви маєте гарну нагоду зануритися у минувшину древнього міста, уявно пройти вулицями, урочищами, стежками Шевченкового Києва.

Краєвид Києва, що викликав благоговійні почуття у мандрівників, літописні пагорби постають на найдавнішій гравюрі в нашій колекції (1829) за мал. Миколи Закревського. Мандруючи від гравюри до гравюри кімнатами музею, ми дізнаємося і про авторів робіт, і про історію памяток, і легенди.

Де саме був перший київський пам’ятник, що мав три назви, і біля якого зупинялися на відпочинок богомольці?

«Я довго, а може й ніколи, не забуду цього прославленого ґанку», - писав Шевченко. Ми дізнаємося, де був цей ганок, з якого Тарас Шевченко милувався краєвидом Києво-Печерської лаври і де відбулася романтична зустріч його ліричного героя із чарівною прочанкою.

Щодня , виходячи на Хрещатицький майдан із Козиноболотної вулиці, бачив поет 1846 р. Бегічів пагорб із спорудою Інституту шляхетних панянок, про яку пізніше писав: «Казармы, да еще казармы самые неуклюжие, а местность — самая восхитительная».

На літографії за малюнком М.Сажина відкривається панорама Старого міста з храмами. У центрі, серед переважно одноповерхової забудови, видно будинок І.Житницького на Козиноболотній вулиці.

Вражає велична панорама Києва – від Університету до комплексу Києво-Печерської лаври, що відкривається із узвишшя Голосіївської пустині.

Хрещатицьку площу із базаром не міг поминути Шевченко. О.Афанасьєв-Чужбинський згадував, як там поет «пташок, прив’язаних на шворці, купував іноді у дітей і випускав на волю». А милуючись зображенням Золотих воріт, дізнаємося не лише їх історію, а й пригоду, яка трапилася там із Шевченком.

 Древні храми, споруди, історичні урочища, зображені на гравюрах, відкриють нам свої таємниці. Київські гравюри акцентують увагу глядача на поетичній виразності натури. Автори обирали найбільш цікаві з історичного і краєзнавчого аспекту краєвиди, зосереджували увагу на відомих архітектурних пам’ятниках.

Вартість екскурсії для всіх категорій населення70 грн. (група до 15 осіб) та вхідного квитка до Будинку-музею.

Індивідуальні екскурсії за Вашою заявкою у зручний для Вас час.

Замовлення за тел. (044)278 35 11, e-mail budynok_shevchenka@ukr.net