національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Микола Неймеш в колекції Національного музею Тараса Шевченка

Микола Неймеш – харківський графік та екслібрисист, працює у станковій гравюрі, книжковому знаку. Серед зацікавлень  митця – історія України, творчість літературних класиків. У доробку майстра більше, ніж півтисячі екслібрисів.

Микола Степанович народився 13 грудня 1948 р. в м. Харкові. Малюванням захопився з дитинства, оформлював спершу класну, а згодом і шкільну стінгазети, а його графічні роботи потрапили на міжнародну виставку дитячого малюнка в Італії. У восьмому класі його новорічний гумористичний малюнок був надрукований в харківській газеті. Після девятого класу Микола вступає до Харківського художнього училища, на третьому курсі якого створює картину «Смерть товариша», що здобула І місце на конкурсі до дня радянської армії та згодом експозиціонувалась в Харківському художньому музеї. Після закінчення Харківського художньо-промислового інституту працював художником-оформлювачем, провідним художником-конструктором І категорії, керівником групи естетики і керівником бюро естетики.

Вперше з екслібрисом познайомився в ізостудії у шкільні роки, але серйозно зайнявся цим видом мистецтва лише 1987 р., попередньо освоївши станкову гравюру, з якими брав участь у виставках Союзу художників України. До сьогодні автор створив 557 екслібрисів, брав участь у дев’яносто п’яти міжнародних виставках і бієнале. Більшість робіт художника знаходяться в музеях і приватних колекціях  по всьому світу.

До шевченківської тематики в книжковому знаку Микола Степанович звернувся 1988 р. До того ж він є автором книжок «Тарас Шевченко в моїх книжкових знаках» (Х., 1999); «Мої лінорити до поеми Тараса Шевченка “І мертвим, і живим, і ненарожденним землякам моїм в Украйні і не в Украйні моє дружнєє посланіє» (Х., 2005), виданої до 160-річчя написання поеми; «Поезія Т. Шевченка в моїх ліноритах та екслібрисах» (Х., 2011).

Колекція Національного музею Тараса Шевченка впродовж значного часу поповнювалася дарунками художника. Маємо близько ста екслібрисів, більшість із яких – оригінальні, а також  три  унікальні, зроблені автором вручну, книжки з оригінальними шевченківськими екслібрисами. Зав. сектору музею Надія Покормяко написала статтю про Миколу Неймеша до Шевченківської енциклопедії у 6-ти т., а також розглянула творчість художника-екслібрисиста, а саме першу шевченківську книжку екслібрисів, у  науковій розвідці «Дещо про екслібриси у колекції Національного музею Тараса Шевченка» (на сайті музею).

     Нещодавно до музею надійшов лист від Миколи Степановича, а з ним – чотири екслібриси. «Т.Шевченко був пророк і борець за волю народу. Та боровся він своїми методами  – поезією, живописом. Що і відтворив я у своїх гравюрах, і слово його відтворив у композиціях», - пише художник. На звороті одного з них – напис автора: «Це мій останній EL № 557».  З листа ми дізналися, що художник, зважаючи на надскладні родинні обставини й погіршення зору, припиняє творчу працю.

Колектив музею дякує митцеві за внесок в українську графічну, зокрема екслібрисну, шевченкіану; за поповнення колекції  довершеними зразками книжкових знаків! Бажаємо здоров’я й витримки!

Сподіваємося, що ця виставка на сайті Національного музею Тараса Шевченка приверне увагу до оригінальної творчості Миколи Неймеша і його непростої долі.

Твори Миколи Степановича Неймеша надруковані:

 • 15-й том Європейської екслібрисної енциклопедії (Ex libris enceclopaedia Bio-Bibliographical of the Art of the Contemporery Ex libris N XV Portugal 1995 р.);
 • Хворост В.І. «Шевченкіана в екслібрисі» (1993);
 • Денисенко А., Туркевич В. «Історичний календар» (1997);
 • Бурмака В.П. «Шукайте і знаходьте» (1999);
 • Молочинський М.І. «Харківський книжковий знак» (2002);
 • Нестеренко П. «Історія українського екслібриста» (2010)

Вибрані авторські публікації:

 • «Ми екслібристи» (1995);
 • «Тарас Шевченко в моїх книжкових знаках» (1999);
 • «Микола Гоголь та українська демонологія (2000);
 • «Харківські інтелігенти минувшини та сьогодення в моїх екслібрисах» (2001);
 • «Художники в моїх екслібрисах» (2002).

 Виставки та конкурси:

1988 р.

– ІІІ місце в конкурсі на кращий екслібрис обласної організації книголюбів України;

1998, 1990, 1991 рр.

 – нагороди на всеукраїнських виставках екслібриса;

1991, 1993, 1995, 2003 рр.

– персональні виставки в Україні;

1991 р.

– визнаний як один з восьми кращих українських художників-екслібристів на пересувній виставці «Український екслібрис» (організатор – Едмонтонська картинна галерея, Канада);

1998 р.

– ІІІ місце на конкурсі екслібрисів на честь 125-річчя Богдана Лепкого (організатор – Союз художників України);

1998 р.

 – участь у міжнародному конкурсі графіки та екслібриса в Польщі на честь 200-річчя Адама Міцкевича;

2000 р.

– атестат і медаль міжнародної виставки, присвяченої Леонардо Да Вінчі (музей Леонардо Да Вінчі, Італія);

2001 р.

– диплом виставки «IX-th International Bienalle Exhibition of Small forms and Ex-libris» (Польща);

2003 р.

– диплом виставки «X-th International Bienalle Exhibition of Small forms and Ex-libris» (Польща);

2003 р.

– диплом лауреата міжнародного конкурсу книжкових знаків «Леся Українка та родина Косачів в екслібрисі» (Україна);

2005 р.

– лауреат літературно-художнього журналу «Автограф» (м. Вологда, Росія);

2015 р.

–  персональна виставка в Москві в музеї екслібриса;

2015 р.

– диплом Всесвітньої виставки екслібриса (м. Вологда, Росія).