В пошуках свободи

5 жовтня в НМТШ відбулась екскурсія по експозиції проекту «Майстри польського малярства на переломі ХХ і ХХІ століть» (Poszukując wolności. Prezentacja polskiego malarstwa współczesnego na Ukrainie).

Заключна екскурсія пройде за тиждень, в середу 12 жовтня о 17:00. Виставка експонується до 16 жовтня.

Прес-тур проводитиме арт-критик і куратор Марія Хрущак.

Проект, до якого увійшли роботи класиків сучасності та добре відомі у світі молоді автори, було ініційовано польською стороною. Усі представлені картини та об’єкти, за задумом кураторів Богуслава Дептули та Артура Яворського, дотичні до теми свободи – теми, яка є надактуальною для України та досі є важливою для Польщі.

Це перший польський проект музейного рівня в Україні: усі роботи – із солідних музейних колекцій і є важливою частиною історії польського живопису зламу століть.

Частина художників були в Україні під час подій Майдану і створили декілька робіт, присвячених Україні і її історії.  Так, наприклад, дві роботи одного із найвпливовіших польських митців останніх двадцяти років - Ярослава Модзелєвскі, присвячені Україні («Свобода, кульгаві задні ноги» та «Що? Україна. Чим? Темрявою»).

Творчість Едварда Двурніка, який сформував свою художню мову під впливом галицького художника-примітивіста Нікіфора Криніцкого та француза Бернарда Бюффе, репрезентують чотири полотна, в яких з гумором та іронією переосмислює польську історію, зокрема наслідки Другої Світової, включно з радянським і пострадянським  періодом.

Вперше ми маємо можливість побачити твір найвідомішого сьогодні у світі польського художника – Вільгельма Сасналя. В 2006 році його було названо молодим художником року у світі за версію журналу Flash Art на нагороджено премією ім. Ван Гога. Його роботи зберігаються в найпрестижніших колекціях – Tate Modern, Centre Pompidou та MoMA. В експозиції представлена картина «Краків - Варшава» (2006) – виразний, лаконічний діалог із майстрами авангарду та такими великими художниками ХХ століття, як Девід Хокні та Френсіс Бекон.

З класиків світового рівня поляки привезли картину легендарного оп-артиста Войцеха Фангора – вишуканий зразок «оптичного мистецтва» під назвою «SM 33». Показово, що Фангор – єдиний польський художник, роботи якого експонувалися в Музеї Гуггенхайма в Нью-Йорку.

З творів Леона Тарасевича, який свого часу офіційно представляв Польщу на Венеційській бієнале та на бієнале в Сан-Паулу, в проект включено знамениті роботи «Чорні дерева на білому тлі» (1985) та роботу 2007-го, з характерними яскравими смугами, які домінували в його роботах впродовж 2000-х.

До проекту такожвключений твір випускника Краківської академії мистецтв Бартоша Кокосінські, який створює «полотна, що поглинають реальність».

Ліричну та геометричну абстракцію представляють польські митці Яцек Семполінські, Роберт Мочеюк, Томаш Цєцєрскі, Хенрик Стажевскі та Тереса Понґовська. Концептуалізм представлений геометричними і чорно-білими роботами Ришарда Вінярского, чий підхід в мистецтві поєднав у собі формалізм з конструктивізмом та теорією випадковості.

Виставка «Майстри польського малярства на переломі ХХ і ХХІ століть» (Poszukując wolności. Prezentacja polskiego malarstwa współczesnego na Ukrainie) експонується з 27 вересня по 16 жовтня.