національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Презентація книги «Нариси Дністра»

6 грудня о 17:00 у Літературно-меморіальному будинку-музеї Тараса Шевченка відбулась презентація книги О. С. Афанасьєва-Чужбинського «Нариси Дністра», яка побачила світ у львівському видавництві «Апріорі». Ініціатор та упорядник перевидання Олена Крушинська - краєзнавець, дослідник пам'яток архітектури України,  журналіст,  кандидат хімічних наук.  

Читачі вже знають її як сучасного дослідника Дністра та його пам’яток  («Дністер. Туристичний путівник») та ряду інших видань з історії, краєзнавства, архітектури.   

Олена Крушенська захопилася неординарною постаттю Олександра Афанасьєва-Чужбинського, письменник, публіциста, етнограф, товариша Тараса Шевченка. У 1856–1860 роках Чужбинський здійснив свою найбільшу експедицію, провівши чотири роки на берегах Дніпра й Дністра. Її результатом стало двотомне видання – «Нариси Дніпра» та «Нариси Дністра» – ґрунтовне краєзнавче та етнографічне дослідження і водночас захопливий художній твір у жанрі дорожніх нотаток з безліччю живих діалогів. 

 «Нариси Дніпра», що вийшли у квітні, вже встигли завоювати свого читача та увійти до короткого списку "Лідери літа" Всеукраїнського рейтинґу «Книжка року 2016» у номінації «Візитівка».   

«Нариси Дністра» був надрукований окремою книгою невдовзі після завершення експедиції, 1863 року, і вже по смерті автора – у складі 9-томного зібрання його творів 1893 року. Відтоді «Нариси Дністра» перевидаються вперше, і вперше – українською мовою. У книзі описано життя прибережних містечок і сіл: від села Анути вище Хотина і до Дністровського лиману. Ми дізнаємось про природу, старожитності, про заняття і побут мешканців обох берегів Дністра: українських і молдавських селян-хліборобів, євреїв-крамарів і контрабандистів, а також німецьких, болгарських та швейцарських колоністів.