національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Комунізм і його епоха

З 1 по 5 липня в Національному музеї Тараса Шевченка проходила виставка «Комунізм і його епоха» розроблена франкфуртським істориком і публіцистом Ґердом Кьоненом.

Проект присвячений 100-й річниці Жовтневої революції в Росії, і ретроспективно описує підйом та падіння комунізму. Фундація з опрацювання наслідків диктатури СЄПН та Німецький історичний музей підготували виставку, яка на 25 плакатах показує приблизно 200 фотографій та документів сучасної історії, і яку ми переклали українською мовою. 

Борці за комунізм прагнули змінити не тільки світ, але й людей, виховати «нову людину». Їхні обіцянки світлого майбутнього запалили мільйони людей на земній кулі. І зрештою комуністичний режим насильства спричинив багатомільйонні жертви. 

Та й тепер, коли минуло понад чверть століття по завершенню комуністичного панування в Європі, наслідки збанкрутілої системи та суспільної і ментальної шкоди від неї не подолані остаточно – ні в Німеччині, ні в Україні. Разом с тим «Свобода» в 1989-90 рр., як і рух Майданів, були ключовими поняттями, і мільйони людей у ході волелюбних революцій виявили своє прагнення жити в об’єднаній, постімперській Європі, де панують свобода та демократія. 

8 квітня 2015 року український парламент прийняв пакет законів про «декомунізацію». Ще раніше, у вересні 2014 р., був прийнятий пакет законів про люстрацію. Обидва пакети викликали бурхливу реакцію в українському суспільстві, яка не вщухла і сьогодні. 

Але й деінде, навіть у нібито усталених демократіях «Заходу», у центрі уваги стоять відповіді, які були дані на потребу політичної емансипації – ліберальна демократія, суверенітет, верховенство права, мультилатеризм, європейська інтеграція. Як це пояснити? Чи є це ще наслідками багаторічних диктатур? 

Захід організовано Представництвом Фонду Фрідріха Науманна в Україні. Більше інформації шукайте на сторінці Фонду у Facebook  та на сайті.