Вишивка авангарду

У Літературно-меморіальному будинку-музеї Тараса Шевченка за сприяння Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна» 17 серпня відкрилась виставка "ВИШИВКА АВАНГАРДУ".

Виставка репрезентує яскраву сторінку української культури. На початку ХХ ст. у вишивальних майстернях сіл Вербівка та Скопці Полтавської губернії відбувався цікавий експеримент співпраці художників–авангардистів та народних майстрів. Роботи тріумфально пройшли виставками, про що свідчать тодішня преса та архівні матеріали. Проте самі вишиті твори були втрачені, збереглися лише ескізи художників для вишивальниць майстерень. Отож, виникла ідея їх відтворення у вишивці.

Виставка є наслідком десятирічного проекту,  започаткованого за підтримки Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна». Упродовж  років здійснювалася наукова і пошукова робота в архівах, фондах музеїв, приватних колекціях, досліджувалася стилістика мистецтва авангарду, особливостей техніки шитва. На сьогодні за ескізами авангардистів відновлено більше 40 робіт, з них 5  - за творами Казиміра Малевича.

Автором  ідеї та куратором проекту є доктор мистецтвознавства Інституту ІМФЕ ім. М. Рильського НАНУ Тетяна Кара-Васильєва та доктор мистецтвознавства, академік Георгій Коваленко. Відшила ескізи художників-авангардистів сучасна художниця, доцент Інституту декоративного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука Валентина Костюкова.

Виставка розкриває цікаву і невідому сторінку української культури. На початку ХХ ст. в Україні відроджувалося мистецтво вишивки. Тоді високоосвічені жінки  Юлія Гудим-Левкович, Наталія Яшвіль, Анастасія Семиградова, Наталія Давидова, Варвара Ханенко у своїх маєтках організували власним коштом майстерні, артілі, навчальні школи.  Під керівництвом Н. Давидової у 1910 р. була створена майстерня в селі Вербівці, що стала унікальною лабораторією авангардного мистецтва, де реалізували свої ідеї супрематисти. Сюди для художнього керівництва були запрошені Олександра Екстер та  Казимір Малевич.

Виставка «Вишивка авангарду» дає можливість реально відчути грандіозний експеримент співпраці художників-авангардистів О. Екстер, К. Малевича, Є. Прибильської, Н. Удальцової, О. Розанової та ін. і народних майстрів Г. Собачко, П. Власенко, Є. Пшеченко, В. Довгошиї, роботи яких уславили мистецтво вишивки у всьому світі. Відкриємо ще одну маловідому сторінку авангарду.