(Р)ЕВОЛЮЦІЯ МІФУ: трансформація кобзарства у ХІХ-ХХІ століттях

До Європейського року культурної спадщини в Україні та з нагоди 204-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка музей представляє міжінституційний освітньо-виставковий проект «(Р)ЕВОЛЮЦІЯ МІФУ: трансформація кобзарства у ХІХ-ХХІ століттях». У центрі уваги – традиційний для української культури образ народного співця та його зміни в історичній ретроспективі.

Сьогодні різниця між образом старого діда, що співав історичних пісень під супровід кобзи, збираючи цим навколо себе чимало людей, 200 років тому та молодої дівчини, яка навчалася гри на бандурі у музичній школі й зараз виступає на концертах та фестивалях, не є очевидною. А це, фактично, прояви одного «міфу» про кобзаря, який у ХІХ- ХХІ століттях відігравав різну роль для суспільства.

- То хто ж вони такі – кобзарі, лірники, бандуристи та стихівничі? Чим вони відрізнялися від жебраків? І чи справді були закритим братством із суворим «кодексом» поведінки, обрядами-ініціаціями та навіть таємною мовою?

- Яким чином у ХІХ столітті народні співці перетворилися на модну диковинку і стали об’єктом зацікавлення? Яку роль у цьому відіграв Тарас Шевченко?

- Чому Шевченка називають «Великим Кобзарем» і як він став центром міфу про народних співців?

- Чому в ХХ столітті радянська влада вважала кобзарів загрозою та намагалась ліквідувати їх як явище, зберігаючи форму, але знищуючи суть?

- Ким себе почуває музикант сьогодні, коли бере в руки бандуру? Який образ кобзаря сформує ХХІ століття?

На виставці були представлені: живопис, графіка та скульптура з колекції Національного музею Тараса Шевченка та Національного художнього музею України, унікальні світлини та концертні афіші з фондів Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України та Центрального державного архіву зарубіжної україніки, музичні інструменти з приватних збірок, а також відеоматеріли.

У рамках освітньо-виставкового проекту відбулися кураторські екскурсії, покази фільмів, концерти традиційних і сучасних виконавців, дитячі квести.

За програмою заходів слідкуйте у мережі Facebook.

Відкриття виставки – 22 лютого о 19:00.

Куратори: Вікторія Антоненко, Анастасія Аболєшева.

Організатор: Національний музей Тараса Шевченка.

З приводу коментарів та замовлення екскурсій звертайтеся до PR-групи Національного музею Тараса Шевченка за тел. (044) 234 40 39.