У музеї пройде фотовиставка "Герої нашого часу"

3-15 квітня 2018 року у Національному музеї Тараса Шевченка (Київ, бульвар Тараса Шевченка, 12) відбудеться виставка світлин “Герої нашого часу” авторства Германа Айнбіндера, Олександра Зубка, Дмитра Бурноса та Романа Плотнікова. Відкриття 3 квітня о 18.00.

Яка б епоха та ідеологія не панували в тім чи іншім суспільстві, вони потребують — та продукують — власних героїв, вчинки, а згодом слова котрих слугують високими прикладами для більшості. Культурний герой, моральний авторитет, лідер суспільної думки тощо, потрапляючи в зону впливу видатних культуртрегерів чи звичайних піарників, здатні більш ніж суттєво вплинути на культурний чи політичний розвиток суспільства.

Виставка “Герої нашого часу” побудована на переосмисленні терміну “культурний герой”. У звиклому, підручниковому розумінні це зазвичай міфічний персонаж або історична особа, людина, чия манера мислення та скерована нею діяльність — я, звісно, узагальнюю — суттєво змінюють світ на краще.

Світлини чотирьох київських фотографів — Г. Айнбіндера, О. Зубко, Д. Бурноса та Р. Плотнікова — уособлюють красу повсякденних вражень, приступну як творчим, так і цілковито пересічним людям. У “Джазі на прищіпках” О. Зубко та “Житті на пуантах” Г. Айнбіндера це краса тих, хто створює мистецтво: джазменів та балерин. У тонких психологічних портретах Д. Бурноса та спійманому вітрі київських вулиць Р. Плотнікова йдеться про красу, схоплену фотографами у виразах облич мешканців мегаполісу, а також виразності їх оточення — пересічних і не зовсім людей та вулиць, які завжди, як це буває у вільних країнах, вільні у своєму виборі долучити до власного життя та до життя інших дещицю осмислених і вродливих рис, якостей та вчинків.

Вплив на мистецтво піару, в тому числі політичного, та соцмереж вкупі із ЗМІ свідчить про те, що героїзація може заскочити будь-яку людину, іноді на фактично рівному місці, і перетворити її на символ, який в даний момент цікавить, наприклад, піарників. Для цього більше не обов'язково забирати, як Прометей, вогонь у богів, щоб віддати його людям. Постійна загроза приватному простору всіх і кожного могла б викликати жах, якби над нею не можна було замислитись як над зайвим приводом побачити потенційну красу навіть там, де замилене око перехожого бачить лише віддзеркалення власних звичок.

Щастя, що існує фотографія, здатна зайвий раз нагадати: все — і у всіх — залежить від ракурсу.

Дана Пінчевська, мистецтвознавець

Вхід на виставку – за вхідним квитком до музею.

З усіма питаннями звертатись до авторів: Герман Айнбіндер hermanneinbinder@outlook.com; Олександр Зубко jazzography.in.ua@gmail.com; Роман Плотніков raimanz16@gmail.com; Дмитро Бурнос varlam63@rambler.ru, або до куратора виставки: Дана Пінчевська danetapinczewska@gmail.com.