«Око за око робить усіх сліпими»

Східно-Європейський Інститут Розвитку (СЄІР) в Україні з 2007 року проводить акцію «Око за око робить усіх сліпими» з нагоди Міжнародного дня ненасильства (2 жовтня) – день народження Махатми Ґанді. Цього року, 2 жовтня, о 16.30, в Національному музеї Тараса Шевченка відбулися дебати на тему «Ненасильницький спротив є єдиними засобом боротьби за справедливість» за участю правозахисників, активістів руху за мир, журналістів, науковців, студентів та політиків.

Роль Махатми Ґанді у веденні ненасильницького спротиву за визволення Індії отримав велике визнання в світі. З 1947 року, щорічно цей день є святковим і вихідним в Індії. Через багато років, 15 червня 2007 року, Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію щодо відзначення 2 жовтня - дня народження Махатми Ґанді - як міжнародного дня ненасильства. У резолюції підтверджується «універсальна значимість принципу ненасильства», а також «бажання затвердити культуру світу, терпимості, розуміння та ненасильства».

В Україні, 2 жовтня 2007 року, СЄІР спільно з Посольством Індії провели акцію і круглий стіл на тему "Око за око робить усіх сліпими - філософія ненасильства та послання Махатми Ґанді сьогодні", присвячений І-ому Міжнародному дню ненасильства. З того часу щороку відбуваються різні заходи.

Цього року відкрита дискусія нагадуватиме нам про важливість ідей Ґанді і ненасильства сьогодні. «Чи варті уваги ідеї Ґанді?», «Де місце гуманізму посеред жорстких викликів сучасного світу?» - ставимо такі запитання. Обговоримо актуальність ідей ненасильства сьогодні, у Східній Європі, країнах колишнього СРСР та у світі. Згадаємо внесок інших діячів – Мартіна Лютера Кінга, Нельсона Мандели, а також Аун Сун Су Чи; Вацлава Гавела та Джона Ленона, дні народження яких святкуються 5 та 7 жовтня. Головна проблема – чи ідеї гуманізму та ненасильства потребують поширення, або кажучи мовою сучасного маркетингу – чи потрібен далі «ре-брендінг» ненасильницьких ідей?

В дебатах брали участь: Володимир Чемерис, Дмитро Стус, Олексій Зарахович, Дмитро Тузов, Остап Кривдик, Андрій Мокроусов, Світлана Шліпченко, Євген Іхельзон, Олександр Богомолов, Віталій Кононов, Андреас Умланд, Михайло Кірсенко, Ніна Потарська, Людмила Гуменюк, Мрідула Гош, Марія Томак, Володимир Бойко та інші.