100 років автору пам'ятника Шевченку у Вашингтоні

15 січня 2015-го року виповнюється 100 років від дня народження Леоніда Молодожанина – канадійського скульптора українського походження, відомого під псевдонімом Лео Мол. Він виконав проекти ряду пам'ятників Шевченку за кордоном, зокрема у Вашингтоні, на відкритті якого був президент США Дуайт Ейзенхауер.

Майбутній скульптор народився 1915-го року в м. Полонному на Хмельниччині, але ще в дитинстві залишив Україну, спочатку переїхавши до Сибіру, куди батьки подалися на заробітки, а пізніше – до Нальчика, на Північний Кавказ. Через деякий час талановитий юнак вступив до Ленінградської Академії мистецтв, працював у майстерні професора М.Г.Манізера – автора пам’ятників Шевченкові у Харкові (1933), Києві та Каневі (1939). Під час ІІ Світової війни він виїхав спочатку до Відня, а згодом до Берліна. Незадовго до закінчення війни митець переїхав до Голландії. З 1948-го року Молодожанин постійно мешкав і працював у Канаді, яка стала для нього другою Батьківщиною.

У творчому доробку талановитого скульптора: пам’ятники, скульптурні погруддя, скульптурні портрети. Понад 100 творів художника, виконаних у бронзі, розміщено в Парку скульптур імені митця у Вінніпезі. Сад скульптур відкрито 1992-го року. Це єдиний у Канаді сад-музей просто неба з творами одного майстра. Подібних музеїв дуже мало у світі.

Діяльність майстра в галузі станкової та монументальної скульптури високо оцінена не лише в Канаді, а й у багатьох інших країнах світу. Лео Мол плідно працював також у різних галузях образотворчого мистецтва. Йому належать чудові малярські та графічні твори, він є великим майстром вітражу та мозаїки.

Але особливе місце у творчості скульптора посідає образ Тараса Шевченка. За його проектами споруджено пам’ятники Кобзареві у США (у м. Вашингтоні – 1964); в Аргентині (у м. Буенос-Айресі – 1970); у Бразилії (в м. Прудентополісі – 1989); у Санкт-Петербурзі (2000). Уже тільки за це Леонід Григорович заслуговує на пошану від українського народу. Але в Україні, на жаль, цей скульптор майже незнаний.

Авторську копію вашингтонського пам’ятника, виконану в бронзі, Леонід Григорович надіслав у подарунок Державному музею Тараса Шевченка (нині – Національному) ще 1992-го року. Цей безцінний дар сьогодні зайняв своє почесне місце при вході до Національного музею Тараса Шевченка, привітно зустрічаючи численних відвідувачів. Тараса Шевченка відтворено молодим, сповненим сил, енергії та задумів. У нашому музеї є ще два експонати, відлиті в бронзі у Мюнхені 1992-го року і подаровані автором. Це: горельєф «Гайдамаки» та скульптурне жіноче зображення під назвою «Мрія».

Матеріал підготувала завідувач сектора

Слободянюк Олена