reCAPTCHA

Про виставку

200 років тому народився художник Василь (Георг Вільгельм) Тімм (1820-1895). Його унікальний проєкт «Русский художественный листок» (1851-1862), подібний до сучасного інтернет-журналу, був задуманий як ілюстрований літопис. «Листок» складався із зображень та коротких пояснювальних текстів до них і видавався тричі на місяць.

Тут були актуальні репортажі, сцени з опер і повсякденного життя, портрети публічних осіб, видатних і маловідомих сучасників, шаржі, репродукції картин. Тексти до зображень писав М. Греч, літографії готувалися в майстерні О. Мюнстера в Петербурзі. При пересиланні поштою малюнки складалися навпіл або намотувалися на палицю й обшивалися полотном чи клейонкою.

Ілюстрації друкувалися в техніці літографії; до їх виготовлення В.Тімм залучав і інших митців, однак упродовж дванадцяти років наповнював журнал переважно сам. Дипломований художник-баталіст, випускник Академії мистецтв, саме Тімм був автором численних оригінальних малюнків, видрукуваних у журналі. Він припинив видання вимушено – через хворобу очей, – а в 47-річному віці назавжди виїхав на історичну батьківщину, де працював на Королівському фарфоровому заводі в Берліні, був професором Прусської академії мистецтв.

Сьогодні повний комплект «Листка» Тімма (432 літографії) є бібліографічним раритетом. Формат паперового журналу не передбачав читацького обговорення. Проте в нього був свій індикатор популярності – велика кількість передплатників/фолловерів. Секрет же успіху видання, перш за все, полягав у документальності (видавець анонсував малюнки як «правдиві, невигадані, зняті з натури»). Перевага Тімма як рисувальника – у свободі й невимушеності, з якими він швидким олівцем переносив на шпальти побачене в житті.

Як коментар, залишений під постом у соцмережі, «Листок» Тімма дає нам можливість озирнутися назад більш як на півтора століття, щоб зрозуміти логіку сьогоднішніх подій. Матеріали «Листка» – енциклопедії тієї епохи – охоплюють і останнє десятиліття життя Тараса Шевченка. Художники були знайомі з часів навчання в Академії, разом починали як ілюстратори. Шевченко був свідком розвитку стосунків Карла Брюллова і сестри Тімма красуні Емілії (це згадується у автобіографічній повісті Т. Шевченка «Художник»). У портретній галереї сучасників Тімма є портрет поета (за фото Л. Барклая), вміщений посмертно у березневому випуску «Листка» за 1861р.

Літографії з колекції БМШ й НМТШ експонуються вперше.

Виставка триватиме з 1 по 24 вересня. Музей працює щоденно, окрім п’ятниці, з 10.00 до 18-00 (каса до 17.00)
Вартість входу на виставку – ціна вхідного квитка до музею (45 грн., для пільгових категорій – 25 грн.)

Кураторські_екскурсії виставкою щосереди о 16-00 та щосуботи о 15-00. Проводить старша наукова співробітниця Тетяна Калініна

Обов’язкова реєстрація на екскурсії за посиланням: https://forms.gle/sDea1M9geFMG7cgJ6
Вартість екскурсії – ціна вхідного квитка до музею
Можливе замовлення екскурсій в інші дні за телефоном: (044)2783511