reCAPTCHA

Про виставку

Кожен народ, кожна нація, кожна держава потребує героїв. Сьогодні ми активно формуємо наш національний пантеон героїв, створюючи нові форми та способи їх вшанування. Як формується цей героїчний канон? Чому і відколи держава використовує його у своїх цілях? Якою є схема перетворення постаті на національного героя?

8 травня о 18:00 запрошуємо на відкриття проекту «Перепоховання = Перетворення». Виставка демонструє, як механізм перепоховання та практики комеморації стають відправною точкою формування пам’яті про героя, міфологізації його постаті та входження до національного пантеону.
В основі проекту 3 теми-події:
• перепоховання Тараса Шевченка у 1861 році (Петербург-Київ-Канів),
• перепоховання Героїв Крут у 1918 році (Крути-Київ),
• перепоховання Василя Стуса у 1989 році (Кучино-Київ).

Тарас Шевченко – фактично, чи не єдиний національний герой, якого приймають однаково безапеляційно всі українці. Цього травня – чергова річниця його перепоховання.

Минулого року в Україні на державному рівні відзначався великий ювілей – 100 років бою під Крутами, який став символом героїзму та самопожертви молодого покоління у боротьбі за незалежність.
А цього року – в листопаді – нас чекає ще одна річниця: 30 років від перепоховання в Україні загиблих у радянських тюрмах українських дисидентів Василя Стуса, Юрія Литвина і Олекси Тихого. Повернення цих героїв безпосереднього передувало проголошенню незалежності української держави.

У всіх трьох випадках герої померли на чужині або ж загинули в бою, далеко від рідної домівки. Тож їхнє перепоховання є своєрідним актом символічного повернення додому. Повернення, яке не рідко відбувалось у складних суспільно-політичних ситуаціях, на важливих етапах українського державотворення.

Виставка експонується з 8 травня по 15 червня 2019 року.
Прес-тур 8 травня о 17:00.
Відкриття 8 травня о 18:00.
Кураторські екскурсії – щосереди о 17:00 (15, 22, 29 травня, 5, 12 червня).
Освітня програма з лекціями та дискусіями – кожні вихідні (більше інформації згодом).
Вхід на усі події – за музейним квитком (45/25 грн).

Проект реалізовано за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”.

Партнери проекту:
Шевченківський національний заповідник,
Віртуальний Музей Василя Стуса,
Музей Івана Гончара,
Будинок-музей Тараса Шевченка в Києві,
Центральний Державний кінофотофоноархів імені Г. С. Пшеничного,
Музей Шістдесятництва,
FEX.NET,
Цифрова Країна,
Радіо Свобода,
Президентський фонд Леоніда Кучми “Україна”,
Фундація імені Олега Ольжича.