reCAPTCHA
previous arrow
next arrow
Slider

Про виставку

Національний музей Тараса Шевченка 4-22 березня 2020 р. запрошує відвідати живописну виставку «Витівки творчого духу». На ній будуть представлені роботи Івана Марчука та юних художників-лауреатів премії його імені. Виставка відбувається за сприяння Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна».

Центральна частина експозиції – «Шевченкіана» Івана Марчука. Цикл складається із 42 картин, написаних темперою на картоні. Майстер використав техніку «гризайлю» – наближену до монохромності, переважно майже однотонну гаму найтонших варіацій кольору, побудовану на віртуозному відчутті його оптико-хроматичних можливостей. Лише окремі твори циклу є багатобарвними, але їх колорит дуже стриманий та шляхетно-вишуканий.

Картини не лише ілюструють поетичні рядки Тараса Шевченка, а й виражають погляди самого Марчука, насамперед його бачення української історії. У творах, виконаних винайденою художником технікою «пльонтанізму», передано напруження творів Шевченка, його філософських пошуків.

«Наперед я не знаю, що малюватиму. У мене виникає один образ, другий. Рука мене сама веде. Картини мені нібито являються… Іноді мені на виставках кажуть про мої роботи, що такого ще ніколи не бачили. А я кажу – коли б ви таке бачили, то не бачили б мене. Бо цінується те, чого ще ніколи не було» – говорить художник.

19 творів з циклу люб’язно надані Шевченківським національним заповідником.

На виставці представлено також роботи юних художників – лауреатів обласної премії імені Івана Марчука для обдарованих дітей області віком від 7 до 15 років у галузі образотворчого мистецтва. Щорічну премію було започатковано 2016-го року, який на батьківщині митця – Тернопільщині – було оголошено Роком Івана Марчука.

Перша зустріч Майстра з лауреатами премії його імені відбулася саме у виставковій залі Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна» під час відкриття виставки юних живописців. На Івана Марчука, за його словами, справили неймовірне враження передусім триптихи Павла Шачка.

Стипендіат Фонду Павло Шачко, переможець Всеукраїнської мистецької акції «Мій Шевченко», учень Тернопільської дитячої  художньої школи імені Михайла Бойчука – один з перших лауреатів премії імені Івана Марчука у номінації «малярство». З його творчістю, а також із картинами заслуженого художника України Миколи Дмітруха, педагога Павла, та творами учнів Тернопільської  художньої  школи  імені Михайла Бойчука, які свого часу теж були удостоєні премії, можна ознайомитися на виставці.

Довідка

Іван Марчук – народний художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, почесний громадянин міст Києва та Тернополя, член Золотої гільдії Римської академії сучасного мистецтва. За версією британської газети The Daily Telegraph ім’я Івана Марчука віднесене до сотні геніїв людства, які створюють багатовимірний образ сучасного світу і, випереджаючи час, визначають напрямки і перспективи розвитку постіндустріальної цивілізації.

У доробку майстра близько 5000 картин, котрі є на всіх континентах світу. Вплив його полотен на глядача порівнюють з дією 25 кадру, що передусім діє на підсвідомість.