reCAPTCHA

Про виставку

Екпозиційно-книжковий проєкт

«Століття української абстракції»

Початок – з 19.00 05.03.20.

Триватиме до 05.04.20.

Національний музей Тараса Шевченка (бульвар Тараса Шевченка, 12 Київ)

Виникнення абстрактного мистецтва як окремого стилю живопису, графіки, скульптури пов’язаний з духовними ідеями, що хвилювали європейців на межі XIX-початку XX століття. Прагнення висловити невимовне, передати відчуття єдності душі, матерії, всесвіту, космосу зажадало від художників пошуку радикально нової образної мови. У витоків абстракціонізму на початку ХХ ст. були В.Кандинський, К.Малевич, П.Мондріан, Р.Делоне, Ф. Купка, Ласло Могой-Надь, відтак Україна і українці були значною мірою серед засновників цього напряму.

Попри репресії проти модернізму й модерністів, в Україні абстракціонізм мав тяглість і після Другої світової війни, щоправда, не у публічному просторі, як це було з абстрактним експресіонізмом у США, а у прихованому, приватному спілкуванні художників, які тихо, але наполегливо у такий спосіб опонували радянському офіціозу, що його як єдиний метод провадила Спілка художників. Збережений спосіб образного мислення почав набувати публічних рис у 90-і, коли за часів незалежної України неформальні художні об’єднання почали демонструвати абстрактні твори на виставках. Наразі, на початку другого десятиліття ХХІ віку, абстракція на актуальній арт-сцені України активно розвивається. І це є підтверджує думку, що абстрактне мистецтво в українській культурі має глибші корені, методики неакадемічної школи, історію, більшу від того, що термінологічно називається «авангардом», а відтак –  і цілісну, більш ніж столітню традицію.

Проєкт «Століття української абстракції» прагне дослідити, як розвивалась ця традиція, яким чином встановлювався і продовжується сьогодні діалог між художниками, розділеними в часі, оприлюднення приватних колекцій і музейних спец-архівів. Проєкт має на меті проявити її, не підкріплену безпосередньою передачею знання від учителя до учня, без жодної «школи» чи академічного курсу, як актуальне існування у художньому житті принаймні кількох міст України (Київ, Львів, Луцьк, Одеса) у різні періоди.

Однією з важливих завдань проєкту є виокремлення української абстракції з практики авангардизму, представити його як суму певних категорій, що у живописі, скульптурі, графіці, перформансі представлені рядом імен і творів.

За аналогією з «риторичною рукою», цих категорій виразності п`ять, слідуючи яким побудована експозиція проекту:

Конструкція: Любов Попова, Володимир Татлін, Василь Єрмилов, Олександр Хвостенко-Хвостов, Анатолій Петрицький, Карло Звіринський, Валерій Ламах, Олег Мінько, Зеновій Флінта, Олександр Дубовик, Микола Журавель.

Пауза (Порожнеча): Олександр Архипенко, Олександра Екстер, Микола Малишко, Петро Малишко, Микола Бабак, Світлана Карунська, Микола Кривенко, Назар Білик, Віталій Кохан.

Ритм: Василь Кандінський, Олександра Екстер, Вадим Меллер, Ель Лісіцкій, Анатолій Сумар, Володимир Іздебський, Вілен Барський, Григорій Гавриленко, Володимир Стрельников, Володимир Цюпко, Людмила Ястреб, Олександр Стовбур, Віктор Маринюк, Олександр Бабак, Марко Гейко, Василь Бажай, Ігор Янович, Темо Свірелі, Проєкт «Розділові».

Колір: Казимир Малевич, Вадим Меллер, Соня Делоне, Тіберій Сільваші, Петро Лебединець, Анатолій Криволап.

Світло: Олександр Богомазов, Борис Плаксій, Петро Бевза, Сергій Савченко.

В подальшому проєкт розгортатиметься у кількох просторах і містах, впродовж 2020-2021 років: у Луцьку (Музей сучасного українського мистецтва Корсаків), у Львові (Національний музей Андрея Шептицького),  та Українському музеї в Нью-Йорку.

Також є бачення великого завершального проєкту 2021 р. в Києві, попередньо – у Мистецькому Арсеналі чи Українському Домі.

Під час експозиції проєкту проводитимуться паралельні програми – лекції, дискусії, public talk, перформанси.

По закінченню проєкту буде видана книга (видавництво ArtHuss), до якої увійдуть, окрім аналітичних текстів і власне зображень експонатів, також і матеріали усіх експозицій.

Організатор:

Видавництво ArtHuss (Київ)

Співорганізатор:

Національний музей Тараса Шевченка (Київ)

Продюсер:

Костянтин Кожемяка

Запрошені куратори:

медіа-куратор Діана Клочко,

експозиційний куратор Петро Бевза

Головний консультант: Дмитро Горбачов

Основні партнери:

kmbs