reCAPTCHA

До музею повернули фото Шевченка, втрачене під час Другої світової

23 травня 2019 відбулася презентація поверненої фотографії Тараса Шевченка, втраченої під час Другої світової війни. Світлина виконана в ательє Олександра Шпаковського у Санкт-Петербурзі. Дослідники по-різному датують появу фото – 1858-59 роками або ж 1860-61. На звороті світлини є довоєнний штамп Будинку-музею Тараса Шевченка, номер та розмір, а в правому нижньому куті підпис «Т.Ш-ко». Історія повернення…

Історія повернення унікальної фотографії до музейної колекції сповнена трагічних пригод та щасливих збігів.

Світлина потрапила до скрині, яку 1943 року вивіз із Будинку-музею Шевченка німецький професор Мансфельд. Ці вивезені експонати зберігались у Познанському університеті і, за спогадами очевидців, були знищені під час бомбардування.

1988 року до Будинку-музею було передано експонати, які дивом збереглися в буремні часи Другої світової. Вони були знайдені солдатом Радянської армії восени 1945 року на руїнах Кеніґсберга. Експонати містять такі ж самі довоєнні штампи, як і передана музею фотографія, яка вперше буде показана публіці 23 травня.

Передача унікального фото в колекцію музею відбулася у дні перепоховання Тараса Шевченка у Каневі, у залі, присвяченій цій події на виставці “Перепоховання = перетворення”.