reCAPTCHA
Новини

Юрій Барабаш

10 серпня виповнюється 90 років від дня народження літературознавця та  літературного критика,  лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Юрія Барабаша (2004). Численні праці вченого присвячені актуальним проблемам сучасного літературного процесу.

      Юрій Барабаш аналізував твори Григорія Сковороди, Тараса Шевченка, Володимира Винниченка, Євгена Маланюка, Олеся Гончара. Також він є автором досліджень про Миколу Гоголя, Олександра Довженка, Миколу Куліша, Григіра Тютюнника та ін.

Наскрізною в шевченкознавчому доробку Барабаша є тема «Шевченко і Гоголь». Його монографія «Коли забуду тебе, Єрусалиме…// Гоголь і Шевченко. Порівняльно-типологічні студії» (2001) була відзначена Національною премією України імені Тараса Шевченка. Інноваційність цього дослідження в тому, що автор відмовляється від звичного переліку згадок про Гоголя і Шевченка. Натомість він пропонує метод порівняльного аналізу. Барабаш по-новому інтерпретує відомі факти біографії та перегуки у творчості обох митців.

         Будь-який Шевченків поетичний або прозовий твір Юрій Барабаш розглядає не автономно, а в системних зв’язках із іншими творами і обов’язково в контексті життєвих обставин. У доробку шевченкознавця – інтерпретації таких складних і визначальних творів, як: «Великий льох», «Сон – У всякого своя доля», «Три літа», «Юродивий», повість «Художник» та ін.